Mi s-au cerut cărțile care merită citite într-o viață. Cum spuneam: eu aș împărți puțin altfel – pe vârste chiar dacă unele nu au vârstă.
Am prezentat Copilăria – 10 cărți selectate de mine. Iată ce am ales pentru: Adolescență.
J.D. Salinger – De veghe în lanul de secară. Nu știu să explic dar e cartea de care te îndrăgostești și o iubești toată viață – și începe în adolescență. Rămâne o carte de top în biblioteca adolescenților.
Harper Lee – Să ucizi o pasăre cântătoare. O carte dură în care adolescenții se simt în siguranță și îi ajută să înțeleagă multe. O carte de neratat.
David Grossman – Cineva cu care să fugi de acasă. „În romanul lui Grossman, a cărui poveste colindă străzile prăfuite ale Ierusalimului, idealismul şi angoasa adolescentină dau viaţă personajelor.” (The New Yorker)
Philip Pullman – Materiile întunecate. O trilogie fantastică care ridică multe întrebări despre viață, sens, divinitate – întrebări pe care adolescenții le caută. Și e împachetat totul atractiv.
Jurnalul Annei Frank – Una dintre cele mai cunoscute cărți, scrisă în forma unui jurnal intim, care ne dezvăluie ororile războiului și nazismului, văzute prin ochii unui copil.
F.M. Dostoevski – Adolescentul. Un autor pe care adolescenții îl iubesc pentru stilul său direct, pentru eroii lui duși mereu la limită și pentru temele alese. E un scriitor ușor de citit în adolescență și tare util.
Stephen King – IT. IT este probabil cel mai popular titlu al autorului, un autor care este tare iubit de adolescenți pentru genul horror. De ce este iubit acest gen? E o altă discuție. Cert este că King e un maestru inegalabil al genului horror.
Sally Rooney – Oameni normali. O carte care tratează problemele cu care se confruntă tinerii în această epocă aparent diferită de cea a părinților lor: despre marginalizare, emoții, relații, prieteni, părinți.
Jonathan Safran Foer – Extrem de tare și incredibil de aproape. O altfel de carte despre adolescența actuală. O carte care ne învață cum să trecem peste tristețile și tragediile vieții care pot veni peste noi de la o vârstă fragedă.
Suzanne Collins – Jocurile foamei. Este o serie de patru de romane de aventură scrisă de autoarea americană Suzanne Collins dar care scoate la iveală multe teme importante pe care un adolecent ar trebui să le cunoască.

Despre Vasile Ernu
Vasile Ernu este un scriitor și eseist român remarcabil. A fost redactor fondator al revistei Philosophy&Stuff și redactor asociat la Idea artă+societate. De asemenea, a activat în Fundația Idea și Tranzit, precum și la editurile Idea și Polirom. În ultimii ani, a publicat articole de opinie în diverse ziare, cum ar fi Libertatea, România Liberă, HotNews, Timpul și Adevărul. De asemenea, a avut rubrici permanente în revistele Noua Literatură, Suplimentul de Cultură și Observator Cultural.