10 cărți de Istorie a românilor pe care merită să le citești

Dacă aș alege 10 cărți despre Istoria românilor aș alege din domenii și perioade diferite pentru a înțelege mai bine și mai obiectiv istoria noastră cu bunele și relele ei. Istoria noastră trebuie cunoscută, înțeleasă și asumată.

Eu cred că e mare nevoie de a citi Dimitrie Cantemir – Descrierea Moldovei. E o carte unică despre noi scrisă de un cărturar de primă mână. Puțini sunt cei care au observații atât de fine și profunde: valabile și azi.

Bogdan Murgescu – România şi Europa. Acumularea decalajelor economice (1500-2010) – editura Polirom. Din punctul meu de vedere este poate cea mai complexă istorie socială și economică a României de care dispunem. Avantajul este că nu doar analizează ce avem ci și compară cu state cu experiențe diverse.

Mie mi-a plăcut mult cartea profesorului Florin Constantiniu, pe care am avut onoarea să-l cunosc și să povestesc: O istorie sinceră a poporului român (editura Univers Enciclopedic). Un bun cunoscător care ne arată și părțile mai puțin plăcute ale istoriei noastre dar și cele cu care ne mândrim: echilibrat și inteligent.

Keith Hitchins – Românii. 1774–1866; România. 1866–1947 (editura Humanitas). O carte bine scrisă, bine documentată și care la mine stă pe un raft de frunte. O consult cu încredere când am nevoie.

O scurtă istorie ilustrată a românilor de Neagu Djuvara (editura Humanitas) rămâne, de asemenea, o carte care e ușor accesibilă mai ales pentru cei ceva mai tineri și care merită să stea în biblioteca oricui.

Pentru cine vrea să aibă ceva mai complex atunci cu siguranță ar trebui să aibă în bibliotecă și Istoria românilor (vol. I-III) de Constantin C. Giurescu. Este una dinte istoriile noastre solide și consistente.

Pentru a ne crea o imagine mai amplă despre noi nu ne-ar strica să citim volumul – Biserica de stat, sau Biserica în stat? O istorie a Bisericii Ortodoxe Române: 1918-2023 de Oliver Jens Schmitt (editura Humanitas). O carte lucidă, bine și clar scrisă care ne arată și lucruri mai puțin plăcute.

Z. Ornea – Anii treizeci. Extrema dreaptă românească (editura Polirom) este o altă carte pe care trebuie să o citim pentru a vedea și o altă față a unei părți din istoria noastră care nu a fost mereu luminoasă. Pentru a nu repeta greșelile din trecut.

Ceaușescu şi epoca sa de Lavinia Betea (editura Corint) este o carte care descrie o altă epocă complicată și dificilă a istoriei noastre recente care trebuie bine cunoscută. Este o carte complexă, bine articulată și documentată.

Grant T. Harward – Războiul Sfânt al României. Militarii, motivația și Holocaustul (editura Corint) – o carte care se axează pe Al Doilea Război Mondial și încearcă să ne explice ce s-a întâmplat cu noi în acea perioadă și în acel război care a fost un eveniment care a schimbat cursul istoriei.

Glenn Torrey – România în Primul Război Mondial (editura Meteor) – o carte de sinteză care ne arată atât contextul cât și felul în care ne-am descurcat într-un alt mare război care ne-a schimbat cursul istoriei.

Despre Vasile Ernu

Vasile Ernu este un scriitor și eseist român remarcabil. A fost redactor fondator al revistei Philosophy&Stuff și redactor asociat la Idea artă+societate. De asemenea, a activat în Fundația Idea și Tranzit, precum și la editurile Idea și Polirom. În ultimii ani, a publicat articole de opinie în diverse ziare, cum ar fi Libertatea, România Liberă, HotNews, Timpul și Adevărul. De asemenea, a avut rubrici permanente în revistele Noua Literatură, Suplimentul de Cultură și Observator Cultural.